admyr
Admin
Pol :
Horoskopski Znak :
Chinese horoskop :
Broj komentara : 45
Popularnost / Poeni : 5629
Reputacija : 0
Rodjendan : 1989-04-05
Registrovao se : 2009-06-24
Godina : 35
Mjesto : Travnik
Posao/Hobi : Hobi: DJ .... Posao: DJ xD
|
Naslov komentara: Informatika ,.... ! 2009-07-07, 22:15 |
|
|
Informatika (en. information technology) je nauka koja se bavi strukturiranjem, obradom i prenosom informacija.
Računarstvo (en. computer science) je nauka koja se bavi računarskim hardverom, softverom, kao i teorijom računanja i njegovom primjenom.
Softver se bavi proučavanjem programskih jezika, programskih paradigmi kao i samih programa. Hardver se bavi proučavanjem računarske arhitekture i njenih periferija. Računar kao sprava je namijenjen za automatizovanje zadataka i izvršavanje računskih zadaća. Kompjuterima su se još u devetnaestom vijeku nazivali ljudi koji su izvršavali kompleksne računice.
Informatika i računarstvo nisu potpuno iste stvari, iako su veoma usko vezane jer se bave istim ili sličnim tematikama. Informatika se danas uglavnom ubraja u inženjerske ili tehničke nauke. Ona ima nezanemariv dio tema koje su isključivo teoretske prirode. Postoji problem i sa terminima u raznim jezicima zbog uske vezanosti informatike i računarstva, tako da se termin informatika uglavnom odnosi na računarstvo. Informatika je više teoretske prirode, ali se zato detaljno bavi softverom i strukturiranjem, obradom, pretvaranjem, pohranjivanjem i prijenosom informacija. Računarstvo obuhvata sve što je vezano za računar i računarsku nauku kao što je hardver, softver, izrada programa pomoću programskih jezika i tako dalje.
Sadržaj 1 Glavni pojmovi vezani za računarstvo i informatiku 2 Oblasti računarstva i informatike 2.1 Matematički temelji 2.2 Teorija računanja 2.3 Algoritmi i podatkovne strukture 2.4 Programski jezici i prevodioci 2.5 Baze podataka 2.6 Zajednički, uporedni, i dijeljeni sistemi 2.7 Računarska arhitektura 2.8 Softverski inženjering 2.9 Vještačka inteligencija 2.10 Računarska grafika 2.11 Naučno računanje 3 Historija 3.1 Početak računarstva 3.2 Teoretska informatika 3.3 Podjela po generacijama 3.4 Pioniri računarstva 4 Također pogledajte 5 Vanjski linkovi
|
|